Jak a proč čistit psovi zuby?

Zubní kámen a nebezpečí zánětu

Stejně jako u lidí se psům na zubech vytváří zubní plak, který, není-li pravidelně odstraňován, mineralizuje v zubní kámen. Do mineralizovaného plaku se usazují bakterie, které jsou následně příčinou zánětu. Zánět dásní se může rozvinout v zánět parodontálního vazu a čelistní kosti, a krevním oběhem se pak infekce může šířit do celého těla, kde ohrožuje srdce, játra a ledviny. Mezi známky onemocnění dutiny ústní patří krvácivost dásní, zápach z tlamy, mobilita zubů, bolestivost a ztráta zubu. Může docházet až k tvorbě hnisavých píštělí (v tlamě, do nosní dutiny nebo vně kůží pod okem).

Přes tři čtvrtiny psů starších 4 let vykazují známky onemocnění chrupu a dásní. Více jsou ohroženi psi malých plemen kvůli těsnému postavení zubů a psi s abnormálním skusem (předkus, podkus, chybějící zuby). Méně naopak psi krmení stravou, která je nutí více žvýkat (žvýkání napomáhá stírání plaku a tvorbě slin). Většina pamlsků, určená k odstranění zubního plaku, je bohužel neúčinná (účinný pamlsek by měl vydržet 20 minut než ho pes rozkouše), navíc kousání pamlsků může mít efekt jen při plné dentici, bez vad skusu.

Jak o chrup pečovat aneb dentální prevence

Nejlepší "léčbou" je prevence. Pravidelným čistěním zubů kartáčkem (doporučuji používat jednosvazkový kartáček) a psí zubní pastou (případně k tomu určeným olejem nebo enzymatickou pastou) můžeme redukovat hromadění zubního plaku a jeho přetvoření v zubní kámen. Doporučuje se také pravidelné podávání mořské řasy do jídla (řasa enzymaticky odbourává plak a snižuje zápach z tlamy).

Pokud se i přes veškerou péči chrupu věnovanou zubní kámen objeví, je možné ho na dentální hygieně šetrně odstranit za pomoci ultrazvukového kartáčku. Při tomto ošetření není nutná anestezie, nicméně pes musí být zvyklý na manipulaci v tlamě. V případě výrazného ústupu dásní a zánětlivých stavů je již zapotřebí zákrok veterinárního lékaře a odstranění zubního kamene v anestezii (kdy se lékař dostane i pod dáseň), spolu s následným zaléčením antibiotiky.

Ale můj pes si nerad čistí zuby

To děti taky :-D Přesto je na naší zodpovědnosti, abychom psa na čistění zubů navykli. A nejlépe hned od štěňátka. Už u štěněte bychom si měli udržovat přehled o stavu jeho chrupu. Mléčné zuby jsou více ohroženy zubním kazem a při přezubování hrozí zubům deformace.

Nácvik je vhodné začít nenásilným dotýkáním se zubů, pysků a prohlížením tlamy za pravidelného odměňování. Následně si štěně zvyká na chuť zubní pasty (vždy používáme jen pastu určenou pro psy), kterou může na začátku třeba jen slízat z prstu. Klíčem je naše trpělivost. A neplatí, že starého psa novým kouskům nenaučíš... i staršího pejska můžeme na čištění a manipulaci v tlamě přivyknout stejně, jako štěňátko.


Než se objednáte

Před první návštěvou Vás poprosím o zaslání fotografie chrupu Vašeho psa. Na obrázku vpravo vidíte stavy, ve kterých lze ještě chrup ošetřit pomocí preventivní dentální hygieny (stádium 1 a 2) a naopak stavy, ve kterých je nutné ošetření veterinárním lékařem (stadium 3 a 4).