Kdy masírovat aneb i psa může bolet hlava
Masáž, pravidelné protahování a posilování svalových partií by mělo být součástí péče o svalovou a kosterní soustavu nejenom lidským, ale i psích sportovců. Většina psích sportů jednostranně přetěžuje některé svalové skupiny a těm je pak třeba věnovat zvýšenou pozornost. Vhodná preventivní péče o pohybový aparát pomáhá předcházet zranění, zejména u aktivních pejsků. Pokud už ke zranění došlo, při rehabilitaci pomůže masáž obnovení hybnosti a funkce svalů a kloubů.
Neznamená to ovšem, že psi s menším množství pohybu masáž vůbec nepotřebují. Stejně jako člověk se sedavým zaměstnáním bude kvůli časté práci za počítačem bojovat se ztuhlou krční páteří, i klouby a páteř takzvaných psích gaučáků trpí moderním stylem života s lidmi. Kluzké podlahy, chůze po schodech, skoky z postelí, gaučů a křesel, i nevhodná manipulace při oblékání psích oblečků, to vše může mít neblahý dopad na pohybovou a opěrnou soustavu.
Nejenom u starých psů masáž výrazně ulevuje od bolestivosti svalů a kloubů. Podporuje prokrvení měkkých tkání, čímž napomáhá látkové výměně. Snížením svalového napětí dochází ke snížení stresu u psa (který je mimo jiné často příčinou agresivního chování). To vše souvisí s tvorbou endorfinu a podporou imunity organismu. Masáží tedy můžeme podpořit obranyschopnost často nemocných psů a dopřát psovi tolik potřebné uvolnění. I pes si dokáže relax při masáži vychutnat plnými doušky :)
Kdy nemasírovat...
Důvody, proč se masáži psa vyhnout, budou s lidskými masážemi opět společné. Jedná se především o následující kontraindikace:
- v době březosti a 1-2 měsíce po porodu
při závažných úrazech (zlomeniny, otevřené rány, natržené svaly, pohmožděniny...)
při infekčních onemocněních, kožních onemocněních, zánětech, horečkách
je-li pes v šoku (počáteční stádium šoku se projevuje zvýšenou dechovou a tepovou frekvencí, bledými dásněmi, slabostí, neklidem a roztěkaností)
při onkologických onemocněních
po krmení (pes by alespoň 2 hodiny před masáží neměl jíst)