Kdy vyhledat manuální terapie aneb i psa může bolet hlava
Masáže, pravidelné protahování a posilování svalových partií by mělo být součástí péče o svalovou a kosterní soustavu nejenom lidským, ale i psích sportovců. Většina psích sportů jednostranně přetěžuje některé svalové skupiny a těm je pak třeba věnovat zvýšenou pozornost. Vhodná preventivní péče o pohybový aparát pomáhá předcházet zranění, zejména u aktivních pejsků. Pokud už ke zranění došlo, při rehabilitaci pomůže masáž obnovení hybnosti a funkce svalů a kloubů.
Neznamená to ovšem, že psi s menším množství pohybu péči o svaly a klouby vůbec nepotřebují. Stejně jako člověk se sedavým zaměstnáním bude kvůli časté práci za počítačem bojovat se ztuhlou krční páteří, i klouby a páteř takzvaných psích gaučáků trpí moderním stylem života s lidmi. Kluzké podlahy, chůze ze schodů, skoky z postelí, gaučů a křesel, i nevhodná manipulace při oblékání psích oblečků, to vše může mít neblahý dopad na pohybovou a opěrnou soustavu.
Nejenom u starých psů masáž výrazně ulevuje od bolestivosti svalů a kloubů. Podporuje prokrvení měkkých tkání, čímž napomáhá látkové výměně. Snížením svalového napětí dochází ke snížení stresu u psa (který je mimo jiné často příčinou agresivního chování). To vše souvisí s tvorbou endorfinu a podporou imunity organismu. Masáží tedy můžeme podpořit obranyschopnost často nemocných psů a dopřát psovi tolik potřebné uvolnění. I pes si dokáže relax při masáži vychutnat plnými doušky :)
Cvičení dogfitness
Máte podezření, že se Vaše štěňátko nevyvíjí správně? Neumí si správně sednout, udržet se rovně v lehu, ale po veterinární stránce je zdravé? Trpí Váš starší pes bolestmi zad nebo ztrácí svalovou hmotu? Zhoršil se výkon Vašeho sportující psa a vy nevíte proč? Objednejte se na vstupní vyšetření. Společně zhodnotíme aktuální stav Vašeho mazlíčka, probereme možnosti a krok po kroku se naučíme jednoduchá cvičení, která vám pomohou dosáhnout potřebného výsledku, ať už je jím správný vývoj, zlepšení výkonu nebo udržení kondice ve stáří.
Jak se na návštěvu připravit?
Přicházíte-li poprvé, doporučuji vzít sebou zprávy od veterináře týkající se závažnějších úrazů, operací, onemocnění nebo vad pohybového aparátu. Pes by neměl alespoň 2 hodiny před návštěvou jíst. Počítejte s tím, že po masáži by měl pes 2-3 dní odpočívat, není tedy vhodné si na následující den naplánovat trénink, závody nebo dlouhý výlet. Pokud si nejste jistí, zda je aktuální stav psa vhodný pro návštěvu (pozor na období březosti a po porodu, infekční onemocnění, kožní onemocnění, onkologické onemocnění atd.), kontaktujte mne, společně se domluvíme na postupu a případném odložení termínu.
Pokud se chystáte na cvičení, doporučuji vzít si sebou hračku a dostatek malých nebo na drobno nakrájených pamlsků a odměn různých hodnot (např. granule, suché pamlsky, sýr, psí paštika v tubě...). Neuškodí také odpočatý pes, dobrá nálada a dostatek trpělivosti :-) Pokud by Vám náhodou odměny během cvičení došly, na místě máte možnost zásoby pamlsků a hraček doplnit.